przeliczenie emerytury górniczej krok po kroku
Przeliczenie emerytury górniczej zdecydowanie nie jest sprawą prostą, a specjalistów w tej kwestii jest niezwykle mało. Skuteczne przeliczenie świadczenia emerytalnego wymaga wszechstronnej wiedzy prawnej aktualnych przepisów prawa, jak również tych, które regulowały wynagrodzenie w górnictwie na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat. Dlatego też, całkowite poświęcenie się temu tematowi zajmuje wiele lat. Nic więc dziwnego, że osoby które nie mają do czynienia z tematem na co dzień mogą czuć się zagubieni.

Tak naprawdę, nikt nie będzie w stanie powiedzieć Ci czy dysponujesz prawem do przeliczenia świadczenia oraz o ile może wzrosnąć do czasu, aż nie zapozna się z dokumentacją, która zazwyczaj jest bardzo obszerna.

Sprawy emerytalne w górnictwie są o tyle charakterystyczne, że wymagają dokładnego zapoznania się z dokumentacją będącą w posiadaniu ZUS, a również tej, która pozostała w archiwach, kopalniach, Twoich domowych zbiorach lub innych podmiotach. Zebranie dokumentacji wiąże się później z dokładną jej analizą oraz złożeniem odpowiednich wniosków.

emerytura górnicza przeliczenie

Sprawdź, z czego się składa i komu przysługuje emerytura górnicza https://radcaprawa.pl/emerytura-gornicza-czym-jest-kiedy-przysluguje/

 

Jak przeliczyć emeryturę górniczą?

Radą, którą mogę dać na samym początku jest to, że:

„nigdy nie przeliczaj emerytury górniczej, kiedy nie wiesz jakie konsekwencje to pociągnie!”

Bazując na doświadczeniu mogę stwierdzić, że zazwyczaj Klienci samodzielnie przeliczają świadczenie na podstawie art. 110a, następnie udaje się przeliczyć im emeryturę na podstawie art. 110. W dalszej kolejności próbują ponownie przeliczyć emeryturę z art. 110, otrzymują decyzję odmowną, po czym są zdecydowani i wręcz zmuszeni udać się do specjalisty lub prawnika.

W przeliczeniu emerytury górniczej ważne jest, aby nie robić tego bez przemyślenia swojej sytuacji oraz bez ustalenia konkretnej strategii.

Przykład

Trzymając się tego co przeczytałeś/aś do tej pory, popatrz jakie wskaźniki ZUS przyjmuje do przeliczenia takiego świadczenia emerytalnego na przykładowym Kliencie:

Przyjmijmy, że:
1. górnik przechodząc na emeryturę posiada wskaźnik wysokości podstawy wymiary: 285.30% (z 12 miesięcy);
2. następuje przeliczenie z art. 110a – wskaźnik wynosi 250.01% (emerytura wzrasta) (z 20 lat);
3. następuje przeliczenie z art. 110 – wskaźnik wynosi 279.58% (emerytura wzrasta) (z 20 lat);
4. kolejny wniosek o przeliczenie emerytury zakończony jest decyzją odmowną;
5. brak możliwości przeliczenia świadczenia emerytalnego.

Okazuje się więc, że złożenie wniosku z pomyślunkiem przy pierwszym przeliczeniu świadczenia emerytalnego pomiędzy punktem 2 a 3 można by przeliczać emeryturę przez jeszcze wiele lat. Oznacza to, że górnik mógłby liczyć na wyższą emeryturę z każdym rokiem – jego interes prawny byłby zabezpieczony na przyszłość. Przeliczenie świadczenia przeliczone raz a wiele razy w ciągu kilku lat stanowi finansową różnicę.

 

Jeśli chcesz zdobyć jeszcze więcej informacji na temat emerytur górniczych zapraszamy serdecznie na naszą stronę https://emeryturagornicza.pl/

 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Jak widać, proces ponownego przeliczania emerytury oraz zebranie odpowiedniej dokumentacji jest niezwykle skomplikowaną sprawą, z którą wiele osób może sobie nie poradzić (działając na własną rękę). Dzięki doświadczenia naszego specjalisty oraz setek prowadzonych spraw, w archiwum, którym dysponujemy znajdziesz: układy zbiorowe pracy, rozporządzenia rady ministrów; uchwały, które regulowały wynagrodzenie w górnictwie; wiele orzeczeń sądów powszechnych; roczniki statystyczne dla górnictwa od 1960 roku i wiele innych materiałów, które każdego dnia wykorzystujemy w pracy, przeliczając emerytury Klientów.

Zapraszamy do kontaktu!