Jak skutecznie podwyższać świadczenie emerytalne? Czy wiesz jak to robić? Jeśli jesteś górnikiem lub emerytowanym górnikiem ten artykuł jest skierowany właśnie do Ciebie. Przeliczenie emerytury górniczej jest to temat bardzo szeroki oraz skomplikowany prawnie oraz logistycznie. Postaramy się go jak najdokładniej omówić.

przeliczenie emerytury górniczej

Przeliczenie emerytury górniczej – słowem wstępu

Jak możesz się domyślać, skuteczne przeliczenie emerytury górniczej jest sprawą dość skomplikowaną. Wymaga ona szerokiej wiedzy prawniczej, znajomości najnowszych i aktualnych przepisów prawa jak również tych, które regulowały wynagrodzenie górnicze na przestrzeni kilkudziesięciu lat wstecz.

Warto pamiętać, że to, czy dysponujesz prawem do przeliczenia świadczenia oraz o ile dokładnie może ono wzrosnąć można ocenić po dokładnym zapoznaniu się z dokumentacją (archiwalną). Skąd ją wziąć?

Najczęściej do oceny sprawy wystarczy dokumentacja, którą posiada ZUS oraz ta, która została w archiwach/kopalniach, prywatnych zbiorach lub innych podmiotach.

Skuteczne przeliczanie emerytury górniczej – podstawy

A więc, co konkretnie oznacza skuteczne przeliczanie emerytury górniczej? Bazując na wieloletnim doświadczeniu można po pierwsze wysnuć pewną tezę. Mówi ona o tym, aby:

nie przeliczać świadczenia, kiedy nie możemy przewidzieć konsekwencji tych działań.

W skrócie, nie róbmy tego bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Faktem jest, że każde przeliczenie emerytury jest powodem do radości. Jednak cały proces warto zacząć od dokładnego przemyślenia swojej sytuacji oraz od ustalenia strategii działania (najlepiej wraz z prawnikiem).

Przykład

Górnik, który przechodzi na emeryturę górniczą posiada wskaźnik wysokości podstawy wynoszący 285.30% (z 12 miesięcy). Następuje przeliczenie z art. 110a. Wskaźnik wynosi teraz 250.01% (emerytura wzrasta) (z 20 lat). Następnie, ma miejsce przeliczenie z art. 110. Wskaźnik wynosi 279.58% (emerytura wzrasta) (z 20 lat). Teraz- kolejny wniosek o przeliczenie emerytury jest zakończony decyzją odmowną i brakiem możliwości przeliczenia ponownego.

Jak widać, przeliczenie emerytury górniczej, które zadowoli osobę zainteresowaną nie polega na jednorazowym działaniu, ale na zabezpieczeniu swojego interesu na przyszłość. Trzeba pamiętać o tym, że poprawne przeliczanie wielokrotne świadczenia może przynieść znaczną różnicę finansową (w porównaniu do przeliczania jednorazowego).

Dlaczego warto udać się do specjalisty od emerytur górniczych?

Specjalista-prawnik, który na co dzień zajmuje się m.in. prawem zabezpieczeń społecznych (w tym emeryturami górniczymi czy rentami) doskonale wie, jak odnaleźć się w tym temacie.

Specjaliści z serwisu RadcaPrawa.pl dysponują prawdopodobnie największym prywatnym archiwum w Polsce, które dotyczy ściśle przepisów prawa, regulujących wynagrodzenie w górnictwie. Tyczy się to: układów zbiorowych pracy, rozporządzeń Rady Ministrów, uchwał standaryzujących wynagrodzenie w górnictwie, wiele orzeczeń Sądów Powszechnych. Poza tym posiadamy roczniki statystyczne dla górnictwa od 1960 roku i wiele innych materiałów, które są niezbędne przy przeliczaniu emerytur górniczych Klientów.

O ile może wzrosnąć Twoja emerytura?

Wzrost wysokości górniczego świadczenia emerytalnego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, kwota może różnić się w zależności od daty przejścia na emeryturę. Ponadto liczy się liczba przeliczeń wcześniejszych czy chociażby sposób przeliczenia. Nie możemy również zapomnieć o tzw. kwocie bazowej.

Kwota bazowa a emerytura górnicza

Warto pamiętać o tym, że emerytura górnicza składa się w 24% z kwoty bazowej. W skrócie, jest to tzw. część socjalna świadczenia. Wysokość kwoty bazowej określa się w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kwota bazowa jest ustalana na dany okres- rok i miesiąc, w którym przeszliśmy na emeryturę górniczą. Chcesz dowiedzieć się więcej o kwocie bazowej? Zapraszamy do przeczytania artykułu https://emeryturagornicza.pl/emerytura-gornicza/wzrost-emerytury-gorniczej/.

Emerytura górnicza – komentarz naszego eksperta

„Z doświadczenia powiem, że najczęściej doradzam osobom, które przechodziły na emeryturę pomiędzy 1980 a 1999 rokiem. Wówczas świadczenie emerytalne potrafi wzrosnąć nawet o ponad 2500 złotych netto miesięcznie. Wiem, że kwoty o których mówię mogą wydawać się nieosiągalne, jednak dziesiątki spraw umocniły mnie w przekonaniu, że rzetelnie wykonana praca z mojej strony, zadowoli każdego Klienta. Umów się na spotkanie ze mną lub zadzwoń. Chętnie przekażę Ci referencje górników, których sprawami zajmowałem się na przestrzeni lat. Zapraszam.”

Na zdjęciu: Denis Szczodry