Instrukcja obsługi radaru UltraLyte LTI 20-20

Poniżej umieszczamy instrukcję obsługi laserowego przyrządu do pomiaru prędkości UltraLyte LTI 20-20. Urządzenie jest jednym z kilku modeli, dostępnych na wyposażeniu Policji. Co ważne, instrukcja opisuje zasady funkcjonowania oraz sposób wykorzystania urządzenia przez funkcjonariusza dokonującego pomiar. Niestety, w wielu aspektach dokument nie zawiera szczegółowych wyjaśnień, natomiast z samej treści możemy wywnioskować kilka norm (zasad), które powinny zostać spełnione dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia oraz otrzymania pomiaru niebudzącego wątpliwości.

Specyfikacja UltraLyte LTI:
ciężar: 1,59 kg;
rozmiar:  21 x 7 x 28 cm;
budowa: obudowa aluminiowa, tłoczona;
zasilanie: 2 baterie (lub akumulatorki) typu C;
czas akwizycji: tryb prędkości 0.3 sek., tryb odległości 0.4 sek.;
dokładność pomiaru: +/- 2 km/h;
dokładność zakresu: tryb prędkości +/- 15 cm, tryb odległości +/- 5 cm;
zasięg celu: tryb prędkości 15 m – 1 km, tryb odległości: 0m – 1 km;
zakres temperatury: -30 stopni C do 60 stopni C;

Należy zwrócić uwagę na błędy w instrukcji radaru UltraLyte LTI odkryte oraz udostępnione przez jednego ze specjalistów RadcaPrawa.pl. W dziale podstawowy pomiar prędkości, a następnie pomiar prędkości z odchyleniem kątowym – efekt kosinusowy (strona 23 instrukcji) została przedstawiona tabela zawierająca dane niezgodne ze stanem faktycznym oraz zasadą funkcjonowania urządzenia. Co ważne, efekt kosinusowy występuje przy większości dokonywanych pomiarów.

W następstwie zgłoszenia uwag do producenta urządzenia radarowego serwis RadcaPrawa.pl otrzymał komentarz następującej treści:

Tabela zawiera błąd. Wartości podane w “Prędkość zmierzona [km/h]” nie zostały przeliczone z mph na km/h. Poniżej znajdzie Pan poprawną tabelę.
Producent zaleca, aby operator nie oddalał się od drogi więcej niż 1 metr na każde 10m do mierzonego pojazdu. Czyli, jeżeli operator wykonuje pomiar pojazdu z odległości 100m, to nie powinien odchodzić od drogi dalej niż 10m itd. Efekt kosinusowy, zawsze działa na korzyść kierującego.

Poniżej przedstawiamy tabelę, która zawiera prawidłowe wskazania w zakresie wystąpienia efektu kosinusowego.

tabela efekt kosinusowy ultralyte lti

RadcaPrawa.pl - przekaż informację znajomym
Instrukcja obsługi radaru UltraLyte LTI
5 (100%) 13 vote[s]