Nowela zaakceptowana. 100 tys. zł kary za nielegalne urządzenia hazardowe dla urządzającego oraz właściciela lokalu

Od 01.2017 roku planowane jest wejście w życie nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy – dowiedzieliśmy się z Centrum Informacyjnego Rządu.

Co zostanie zmienione?

Urzędy Celne od wejścia nowelizacji będą mogły nakładać kary nie tylko na urządzających oraz czerpiących korzyści z gier hazardowych, odpowiedzialność za legalność urządzeń będzie obowiązywała również właścicieli lub najemców lokali, w których stoją automaty.

Zmiana umożliwiająca ukaranie posiadacza zależnego lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa wynika ze znowelizowanego art. 89 ust. 1 pkt 3 i 4.

Na dzień dzisiejszy organy kontrolne dysponują uprawieniami umożliwiającymi nałożenie kary za posiadanie nielegalnych, niezarejestrowanych urządzeń jedynie na urządzających gry hazardowe. W związku z częstą praktyką przedsiębiorców, którzy podczas kontroli unikali odpowiedzialności określając stan prawny postawionego urządzenia, jako udzielenie, wynajęcie powierzchni podmiotowi trzeciemu do prowadzenia nielegalnej działalności hazardowej, a ustalenie prawidłowego właściciela automatu nie zawsze było możliwe zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, postanowiono znowelizować ustawę. Często, bowiem okazywało się, że przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, samodzielnie ustawiał nielegalne urządzenie czerpiąc z niego korzyści.

Po wprowadzeniu zmian ciężko będzie uniknąć odpowiedzialności, lecz także kara będzie o wiele wyższa: z obecnych 12 tys. zł zostanie zwiększona do 100 tys. zł za każdy niezarejestrowany automat.

Potrzebujesz porady lub opieki prawnej? Wyślij bezpłatne zapytanie do Biura Obsługi Klienta.

wsparcie zapewniazakup poradę prawnąstrona główna
Biuro Obsługi Klientaprawo karneRadcaPrawa.pl
RadcaPrawa.pl - przekaż informację znajomym
Nowela zaakceptowana. 100 tys. zł kary za nielegalne urządzenia hazardowe dla urządzającego oraz właściciela lokalu
5 (100%) 3 vote[s]